Porsche 718 Cayman test sürüşü

Yeni Porsche 718 Cayman test sürüşü

Hatırlanacağı gibi önceki Cayman’da 275 HP güç, 290 nm tork üreten, 2.7 lt’lik 6 silindirli, atmosferik bir motor bulunuyordu. 718 Cayman’daysa 300 HP güç, 380 Nm tork üreten, 2.0 lt’lik, 4 silindirli, turbo beslemeli, boxer motor görev yapıyor. 7 ileri oranlı PDK şanzımanla kombine edilmiş bu motor, sürücü ve yolcunun tam arkasına gelecek yerde, “ortadan motorlu” diyebileceğimiz bir yerleşimde. Eskisinden daha hızlı ve daha güçlü olduğunu ilk andan itibaren hissettiren 718 Cayman, gaz pedalına çok çabuk tepki veriyor. Önceki Cayman’da vites konsolunda yer alan sürüş modu seçicisi, artık direksiyonun sağ alt kısmındaki çevirmeli kumanda üzerinden kontrol ediliyor. Sport ve Sport Plus düğmeleri, aracın direksiyon, şanzıman ve gaz pedalı tepkilerini hissedilir şekilde değiştiriyor. Örneğin bu iki düğme de kapalıyken araç kendi halinde ve sakince ilerliyor. Öyle ki spor bir otomobil olmasına rağmen yakıt ekonomisini de düşünüyor ve ayak gazdan çekildiği zaman vitesi boşa atarak, adeta yolda akarcasına ilerlemeye olanak tanıyor. Bir de eskiden olmayan Dynamic Boost özelliği var ki, bu özellik sayesinde performans 20 saniye boyunca zirve yapıyor. Bu durum özellikle acil güç ihtiyaçlarında çevirmeli kumandayı çevirip sürüş modunu değiştirene kadar zaman kaybetmenizin önüne geçiyor. Bir de bu zaman zarfı boyunca otomobili hep “dolu” tutuyor. Yani ayağınızı gazdan çekseniz bile gaz kelebeği aslında açık kalıyor, ancak yakıt akışı durduruluyor. Böylece tekrar gaza basıldığı zaman zaten çok az olan turbo gecikmesi bile ortadan kalkmış oluyor. Eskisinden daha ateşli olan bu motor 7500 d/d’ye kadar devir çevirebiliyor. Ancak sesi, 2.7 lt’lik motora göre biraz kulak tırmalayıcı, özellikle de performanslı sürüşlerde.
Bu otomobilde “kalkış kontrol sistemi” (launch control) vardı. Launch control, Sports Chrono Paket kapsamında gelen bir özellik. Bunun için şanzıman D konumundayken Sport Plus’ı aktif hale getirdikten sonra, sol ayak ile frene basarken, sağ ayak ile gaza basılıyor. Motor devri 6000 d/d civarında iken göstergede “Lauch Control Active” ibaresini gördükten sonra ayağın frenden çekilmesi ile otomobil mümkün olan en iyi kalkışı gerçekleştiriyor.
Cayman’ın teknik yöndeki tek değişimi motorla kısıtlı değil. Yürüyen aksam elden geçirilmiş ve açıkçası bana eskiye göre biraz daha sert geldi. Bunda opsiyonel olarak alınan 20 inçlik jantların da etkisi olabilir (standart jantlar 18 inç). Yol tutuş ise mükemmel. Buna eskisinden yüzde 10 daha hızlı tepki veren direksiyon sistemini, başarılı ön görüş açılarını, harika sürüş pozisyonunu da ekleyince otomobille çok rahat bütünleşiliyor.
Porsche 718 Cayman teknik özellikler - fabrika verileri

Motor: 1998 cc, 4 silindirli, boxer, turbo
Şanzıman: 7 ileri PDK (çift kavramalı otomatik)
Maksimum güç: 300 HP @ 6500 d/d
Maksimum tork: 380 Nm @ 1950-4500 d/d
Maksimum hız: 275 km/h
0-100 km/h hızlanma: 4.7 sn
Bagaj hacmi: 150+275 lt
Boyutlar (uz./gen./yük.): 4379 / 1801 / 1286 mm
Yakıt tüketimi (ş.içi / ş.dışı / ort.): 9.0 / 5.7 / 6.9 lt/100 km
Baz fiyat / test aracı fiyatı: 103.000 Euro-182.038 Euro
+ Yol tutuş, şanzıman, direksiyon, sürüş hissi
- İç mekânda çıtırtılar
CO2: 158 g/km

#Porsche #Porche718Cayman #LaunchControl