OD GEZİ: Uçmakdere, Drone düşürdük,Test Rotalarımız

OD GEZİ
yeni bir format denemek istedik hoşunuza giderse devamı da gelecek OD Gezi bölümüne hoşgeldiniz arkadaşlar.
bugün istanbula 170 km uzaklıktaki günübirlik kaçamak yapabileceğiniz bir yeri sizlere anlatacağım, bize bugünkü yolculuğumuzda eşlik edecek Porsche 718 cayman in detaylı test videosuna bu video içindeki linklerden ulaşabilirsiniz.
Uçmakdereye nasıl gidilir?
istanbuldan çanakkale yönüne giderken tekirdağ dan sonra kumbağ tabelasından ayrıldıktan sonra kumbağ üzerinden muhteşem manzaralı ve otomobil severler için harika virajları barındırıan bir yol ile uçmakdere ye ulaşabiliyorsunuz
ganos dağlarının içinde yaklaşık 20 km lik virajlı yollar inanılmaz eğlenceli ama biraz tehlikeli gaza gelmeyin sakın.
Uçmakdere ne yapılabilir?
otomobil dünyam için burada hazırladığımız videoları hatırlarsınız
bizim için en önemlilerinden biriside yamaç paraşütü ile bir otomobili yarıştırdığımız videoydu. yamaç paraşütü demişken buraya geldiğinizde yamaç paraşütü yapmak isterseniz bu iş ile ilgilinen kulüpleri de ziyaret edebiliyorsunuz paraşütten korkuyorsanız bu dağlarda, dağ havasını bol bol içinize çekerek muhteşem manzara eşliğinde yürüyüş yapan ekiplere de eşlik edebilirsiniz
paraşüt ile iniş yapılan sahil alanında ve köy merkezinde mayıs haziran döneminde kamp yapma şansınız olduğunu da mutlaka hatırlatiyim, özellikle burada hafif dalga sesleri eşliğinde dağdan gelen kekik kokuları ile sessiz sakin, bir gece geçirmeniz bile istanbul un sinir stresinden sizi arınıdıryor. diğer aylarda da yapabilirsiniz ama biraz soğuk olabilir şimdidien uyariyim...
buranın ardından virajlı yollar sizi çay içebileceğiniz bir kaç seyir terasının olduğu noktayı geçtikten sonra köy merkezine getiriyor. özellikle yaz döneminde köy merkezinde gözleme vb yiyebileceğiniz yerlerde mevcut

uçmakdere ne zamandan beri var?
1700’li yıllardan itibaren rum yerleşimi olarak Bağcılık ve bağ ürünleriyle geçimini sağlayan uçmakdere nin, Osmanlı hakimiyetinde var olduğu dönemlerdeki adı Avdimio’ydu “Hoş yer” anlamına gelen bu yere Osmanlı Avdin demiştir.
Köyün şimdiki Müslüman nüfusunun yöreye gelişi ise Cumhuriyet’in hemen ertesinde gerçekleşen “Büyük Mübadele” ile olmuş.
Farklı kültürlerden gelen göçmenlerin buraya adapte olması 1930 ların sonlarına kadar kadar sürmüş.

Uçmakdere de ne yenir neleri meşhur?
Eğer bu dönemde yani sonbaharda gelirseniz ağustos aralık arasında devam eden bağbozumuna denk gelebilirsiniz bu arada. hatta biz buradan şarköy e kadar olan bölgeden her yıl gelip buranın yerlisinden zeytini ham haliyle alıp kendimiz yapıyoruz.
köy meydanında dönemine göre burada yetiştirilen sebze ve meyvelerde satışıda yapılıyor Özellikle dağ ve deniz havası ile harmanlanan ıhlamur ve kekiği çok kaliteli.
Köyün içini gezdiğinizde dar sokakları, taş ve ahşap binalarıyla ege kasabalarını andırıyor.
Konaklama,yeme içme için uçmakdere de çok fazla alternatif yer almıyor bunun için civardaki diğer yerleşim bölgelerinde daha fazla alternatif bulabiliyorsunuz.

Çok farklı bir özelliği varmı derseniz? Cevabım kesinlikle evet olacaktır.
Uçmakdere de belkide başka çok az yerde görebileceğiniz, DALYAN adı verilen rumlardan kalma iskeleler bulunuyor bana göre bu iskeleler buraya bambaşka bir hava katıyor. her an yıkılacakmış gibi duran ama özellikle kış döneminde hırçın dalgalara kafa tutan yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki bu iskeleler aynı zamanda bir barakayı taşıyor.
balıklar ağın içine girene kadar balıkçılar bu barakalarda bekliyor yani bir nevi dalyanları mobil olmayan tekne gibide görebiliriz.
umarım yeni formatımız hoşunuza gitmiştir arkadaşlar aktaracaklarım bu şekilde sorularınız olursa alta bekliyorum vdeoyu beğenmeyi kanalımıza abone olmayı unutmayın.